Livet är inte rättvist
Lunchade med Charlotta idag. Hennes son är förstås både söt, tyst och har hår. Vissa får då allt.
Värst av allt: Vi var på caffe latte-dagiset Mocco. Där har jag tidigare blivit överröstad av skrikande kolikbarn under jobbmöte, samt fått byggkloss slängd i huvudet av ett bokstavsbarn. Klossen var inte så farlig, det var däremot mammans respons, “Ville, släng inte klossar i huvudet på tanten”. Så nu såg jag fram emot att få vara den som säger “Lukas, kräks inte på tanten” eller “Lukas, skrik inte i örat på farbrorn” om några jämnåriga, men det verkar som att jag får låna in någon mer hyperaktiv bebbe till det.
Eller så hoppas jag bara på att Desirée får en riktigt skrikhals, när han än ploppar fram, så jag kan bedriva terror med honom istället.
Hämnd, ljuva hämnd, som det heter…
Kommentar av Charlotta
7/3 2006 @ 21:34
Tack för trevlig lunch Kicks! Och tack för de fantastiska presenterna till baby Lukas! Framför allt nappflaskan från Dior fick mitt glamourösa modershjärta att klappa snabbare! Fantastisk, jag säger då bara det! Nu har jag en jättefin barnvagn av lagom stöldbegärligt märke, en bebis med fint hår, en Dolce & Gabbana-sparkdräkt (present från kollegorna på Glamour) och en Dior-nappflaska. Det enda som saknas är den där skötväskan från Louis Vuitton!
Grattis till en kanonrekrytering av Tobbe – världens grymmaste webbkille – som dessutom har den ovanliga gåvan att ha modekoll OCH vara hetero!
Kommentar av Kicki
7/3 2006 @ 21:47
Hej, din lyckliga jäkel!
Vi verkar ha det ganska bra, båda du och jag. Du med din fantastiska Lukas, jag med allt fler fantastiska kollegor!
Kram