Juligen
Pratade just i telefon med pappa. Jag, Sam, mamma och Sams föräldrar firar i år jul i Umeå hos pappa. (Mamma bor ibland med sina höns och katter i ett eget hus i en by utanför Sundsvall, ibland hos pappa i Umeå. Att kalla mina föräldrar för självständiga är en underdrift. Just nu är hon hos pappa i Umeå och laddar för julen.) Mina föräldrar följer så klart min blogg och verkar ha haft roligt åt mitt inlägg om att jag och Sam ska adoptera Lars och Kamilla.
“Fråga Lars om han vill komma till Gunnarn och köra skoter med morfar”, gnäggade pappa glatt i luren.
(Gunnarn är pappas hemby i Lappland, där bor ungefär 500 personer och 1500 skotrar.)
Vi pratade också om att jag och Sam ska lämna vår gamla tv i mammas hus när vi bilar norrut inför julen.
“Och så får ni ta med Lilla katten”, sa pappa. (Lilla katten är 13 år. Att jämföra med Stora kattens 23. Lilla katten hatar att åka iväg och är helst själv hemma, medan Stora katten aldrig vill vara ensam. Lilla katten kallas också Kattungen. 13 år.)
“Vad fan?” utropade jag, “Har hon lämnat Lilla katten på egen hand i flera veckor?”
“Sune som tar hand om hönsen ska ge katten mat”, lugnade pappa. “När mamma skulle åka så ville inte katten följa så till slut var mamma tvungen att fara ändå. Så ni kan väl ta med henne när ni kommer.”
Lilla katten och mamma är ungefär lika självständiga.