Inte nog med att personalen på Itrim är trevliga och mänskliga, även kunderna skiljer sig från stockholmsgenomsnittet. Igår när jag hade duschat vände sig en tjej som just skulle gå mot mig och sa:
”Du hjälpte mig att hålla tempot idag. Jag kom hit och var lite trött och tänkte ”jaja”, men så såg jag dig köra och då tänkte jag att då jävlar, då skulle jag också köra på.”
Jag var tvungen att erkänna att jag körde extrahårt för att jag tränade med min kille (töntigt nog), men blev ändå jätteglad! Vi kom överens om att nästa gång jag kommer dit och är lite slö, ska hon peppa mig (kille eller inte).
Var annars i Stockholm är främlingar så trevliga mot varandra?
Dessutom är de världens ärligaste. Jag lämnar mina träningsskor i en öppen hylla för att slippa släpa dem fram och tillbaka vid varje träningstillfälle. På alla andra träningshak i Sthlm krävs det ju ett skåp med dubbla lås-minst!