En helt vanlig frukostdialog

Jag och Sam håller inte på att skaffa barn. Däremot funderar vi mycket på vilka barn vi ska ha. Vi vill ha en jurist, en läkare, en författare, en rockstjärna och en datatnörd. Eftersom jag tycker förlossningar verkar läskiga och absolut inte tänker gå igenom fem stycken har vi bestämt att några av barnen får ha dubbla yrken. Det största geniet kan ju till exempel blir både jurist och läkare. Och en datanörd som också är rockstjärna vore väl verkligen något!

Idag vid frukosten kom vi ännu längre med vår beställningslista. Faktum är att vi kan ha löst det där med barn helt och hållet nu.

Kicki:
”Jag såg på Facebook att Deb skulle gärna kvällen åt att skjutsa barnen. Hela kvällen!”
(Deb är en väninna i USA.)
Sam: ”Samma sak med Greg. Varje gång jag pratar med honom är han på väg att skjutsa barnen.”
(Greg är Debs man.)
Kicki: ”Fy fan vad tråkigt! När vi får barn ska de bli jävligt bra på att åka tunnelbana.”
Sam: ”Ja! Och på att laga frukost själva. Och middag.”
Kicki: ”Och städa.”
Sam: ”Och tvätta och diska.”
Kicki: ”Ja! Då kan vi säga upp vår städerska.”
Sam: ”Ja, det är smart om nu den här lågkonjunkturen fortsätter.”
Kicki: ”Och så adopterar vi barnen så jag slipper föda fram dem.”
Sam (tänker en stund): ”Då kan vi ju bara adoptera Lars.”
(Lars är vår gode vän och kinesiolog, han hänger väldigt ofta hos oss för vi har större lägenhet än han har. Och ett färdigbyggt kök.)
Kicki: ”Ja! Lars! Bra! Då får vi Kamilla på köpet. Då har vi en son och en dotter, det låter lagom.”
(Kamilla är Lars norska flickvän som bor i Oslo.)
Sam: ”Ja! Då har vi en dotter som pluggar utomlands, det är ju jättebra!”

menpappa.JPG
Kamilla, t.v., tittar fundersamt på sin nya pappa.

3 kommentarer / Lägg till din kommentar nedan

  1. Ha, ha, ha! Det var det roligaste jag har läst på länge! Om jag hälsar på dig och Sam och Lars också är på besök hos er och om du och Sam då springer iväg för att handla nåt så att Lars och jag blir ensamma kvar i er lägenhet blir jag barnvakt då?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *