Pilgrim-örhängena blev konstiga på mig. För första gången hade jag örhängen som bara var en ”plopp”, utan något som hängde ner över och under örsnibbarna. Mina örsnibbar såg plötsligt väldigt konstiga ut, när fokus hamnade på dem på detta sätt, och hålen sitter nog lite konstigt också.
Jag har en väninna som aldrig använder örhängen där inte hela örsnibben döljs, för hon tycker att hennes piercing sitter så fult. Jag har alltid sagt ”det är det väl ingen som tänker på” till henne. Plötsligt har jag en helt ny förståelse för hur något så litet som en örsnibb kan få stor betydelse för en look.
För att inte missförstånd ska uppstå vill jag poängtera att jag är mycket glad att våren är på väg, att mina föräldrar och min sambo är friska, och att vi har fred i Sverige. Jag förstår att örsnibbar bara är detaljer.