Ljuvliga Anna Bolander var i fredags på en medeltidskrog i Gamla Stan som jag har spanat in, Sjätte tunnan. Det är alltid roligt med roliga restauranger och mat är en av mina främsta hobbies.
Jag bad Anna avlägga rapport och det gjorde hon – med besked:
”På plussidan: God mat. Vi åt en spännande vegetarisk förrätt, sedan ngt som kan ha hetat köttiga storbiffen (ja, på allvar) = ett stycke död ko, pepprig sås och sjysta rotfrukter samt gott bröd & små bitar av äpple. Även färskost med vitlök för de som är lagda åt det hållet. Vännen Mats åt vildsvin och tycket det var smaskens.
Lokalen var skojig för en gammal etnolog som mig; bara levande ljus, träbänkar att sitta på, tidstypiska muralmålningar, duktiga sångare & serveringspersonal i skojiga lajvarkläder.
Vinet var ok,fast det serverades ut tokiga små lerkrus, och all förtäring hyfsat billig, 1400 för trerätters med vin/mjöd på tre pers.
På minussidan: Sjukt små galna dockbestick. En minimikrogaffel med två taggar och bara en dockkniv med slö udd att hugga upp biffrackarn med. Blev till sist tvungen att slita stycken ur köttet med tänderna. Och vår servitör var efterbliven, stackars pojk, det är enda tänkbara förklaringen till att hans extremt korta minne.
Dessutom bör man vara på humör för medeltiden. Annars blir det bara fånigt alltihop. Man måste också kväsa lusten att börja jyckla och jonglera med maten, ety de som jobbar där tar konceptet på största allvar. Frågar man tex om den ”Turkiska svartbrygden” på menyn kan tänkas vara samma sak som kaffe så vill de inte gå med på det. Trots att, ja, Turkisk svartbryggd är likställt med en svennig kopp Gevalia.
Du borde verkligen gå dit. Om inte annat för att äta saffranskonfekten.”
Jag blev lite sugen. Julbordet lär ju vara festligt… Om de har ett, förstås.Visserligen ska jag ju äta sånt på Utö Värdshus den 17e december, men visst klarar man av att proppa i sig mer än ett julbord per år? Även om man räknar in själva julmaten hemma hos mamma?
Sedan rullar man fram som vore man sjätte tunnan…
Underbart! Jag var på ett sånt medeltidshak i Ungern i våras och det var så beckmörkt i lokalen så att jag var tvungen att fotografera de enorma matfaten för att se vad det var vi åt. Det såg man inte i alla fall. Men till förrätt var det en jättestor jättetorr urgröpt brödbulle med konstig soppa inuti. Måste testa Tunnan och måste beställa turkbrygden!!!!
Hej! Tack för en underhållande blogg!!
Jag har verkligen följt hela ditt uppbrott från
Sam och undrar ju nu såklart – hur går det??
Har karlsloken ångrat sig än?
Kram å kram igen!